Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenia: polityczna katapulta

24 lipca 2024 | Rzecz o prawie | Edwin Góral

Rozliczanie w wykonaniu komisji sejmowych od początku nie miało powabu ani nie przyciągało widowni. Trudno je było zrozumieć, zapamiętać i wyciągnąć własne wnioski.

Spada zaufanie do strategii obranej przez nową Koalicję. Widoczna jest i czytelna dla ludzi powolność działania prokuratury. „Przykrywana” reportażami tv z widokiem członkiń kół gospodyń wiejskich oraz strażaków, ignoruje problematykę demontażu państwa prawnego. I ustalania prawdziwych sprawców – budowniczych państwa autorytarnego.

Pierwszy wystrzał już padł. Na wiwat byłego wiceministra sprawiedliwości chronionego immunitetem. W sposób czytelny dla wszystkich zaczęła się kompromitacja rozliczeń. Skutek „zmęczenia procesowego” prokuratorów. Niełaknących prawdy. Nawykowo, jak się zdaje, minimalizujących potrzebę „wysiłku analityczno-poznawczego”. Także w sprawach, którymi interesują się miliony obywateli!

Taki rozwój wydarzeń przewidywał poseł Roman Giertych, kiedy słusznie ujął się w Faktach TVN za ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. Zaproponował wydzielenie specjalnej grupy prokuratorów działającej poza gmachem Prokuratury Krajowej. Co, jak się zdaje, miałoby zapewnić złamanie postawy odmowy, oporu – czy wręcz sabotowania „akcji rozliczania”. A nade wszystko nadać czynnościom prokuratora krajowego i „podwykonawców” cechy zawodowości, rzetelności, bezstronności i… politycznej neutralności. Uwzględniania niezwykle intensywnie manifestowanej przez sędziów niezawisłości –bez żadnej taryfy ulgowej.

Takie podejście do roli prokuratorów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12932

Wydanie: 12932

Spis treści
Zamów abonament