Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa o pracę na czas określony: zasady, limity, roszczenia

12 września 2024 | Kadry i Płace | Justyna Helbing

Jak długo strony może łączyć umowa terminowa? Co się dzieje po przekroczeniu ustawowych ograniczeń? Czy uprawnienia pracownika zależą od tego, na jaki czas został zatrudniony?

Umowa na czas określony, pomimo swojej popularności i częstego stosowania przez firmy, cały czas budzi wątpliwości pracowników. Nadal regularnie pojawiają się pytania, na jak długo i jak często można zawierać te stosunki pracy. Czy pracownik z umową „terminową” korzysta z takiej samej ochrony i uprawnień jak osoba zatrudniona na umowie na czas nieokreślony? Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami umów w przypadku sporu sądowego? Poniżej odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

∑ Na jak długo może być zawarta umowa na czas określony?

Umowa na czas określony pomiędzy konkretnym pracodawcą a pracownikiem nie może zostać zawarta na okres dłuższy niż 33 miesiące. W praktyce oznacza to, że jeśli zawrzemy umowę na czas określony na 3 lata, to pierwszego dnia po upływie 33 miesięcy od rozpoczęcia stosunku pracy umowa ta samoistnie przekształci się w umowę na czas nieokreślony.

Do limitu doliczamy wszystkie stosunki pracy zawarte na podstawie umowy terminowej, niezależnie od tego, czy występowały pomiędzy nimi przerwy, czy nie. Jeśli pomiędzy pracodawcą a pracownikiem była już jedna umowa na czas określony 24 miesięcy, to kolejna umowa terminowa może być zawarta maksymalnie na okres 9 miesięcy. Nawet jeśli między tymi umowami wystąpiła przerwa, a pracownik był chwilowo zatrudniony w innej firmie.

Stosunek pracy zawarty na dłuższy okres z mocy prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12974

Wydanie: 12974

Spis treści
Zamów abonament