Polskie banki tworzą coraz więcej PKB
Czy Polska, jak przystało na kraj rozwinięty, staje się coraz ważniejszym punktem na europejskiej mapie usług finansowych? Wskazywałyby na to statystyki, ale zdaniem ekspertów to raczej przejściowe zjawisko.
Tylko w II kwartale tego roku udział sektora finansowego i ubezpieczeniowego w PKB, a dokładniej w wartości dodanej brutto, skoczył do rekordowo wysokiego poziomu 5,7 proc. Te wzrosty zaczęły się jeszcze w 2022 r., a w 2023 r. banki i inne podmioty sektoru wytworzyły 5,3 proc. wartości polskiej gospodarki. To wyraźnie więcej niż 3,9–4,4 proc. w latach 2009–2010, czyli w czasach względnego spokoju między globalnym kryzysem finansowym a pandemią i wojną.
Czy to znaczy, że usługi finansowe zaczynają odgrywać coraz większą rolę w polskiej gospodarce? Byłaby to dobra informacja, skoro dla zamożnych, dojrzałych gospodarczo państw charakterystyczny jest bardziej rozwinięty sektor finansowy, zwłaszcza jeśli rozwija się on „kosztem” mniej nowoczesnych sektorów takich jak rolnictwo. Zdaniem ekonomistów trudno jednak dać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta