Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy szef może podważać potrzebę urlopu opiekuńczego?

12 września 2024 | Kadry i Płace | Marek Rotkiewicz

Natężenie pracą w firmie czy fakt zamieszkania z chorym członkiem rodziny innej osoby niż pracownik – tak pracodawcy próbują uzasadnić odmowę udzielenia urlopu opiekuńczego? Czy prawidłowo?

∑ Pracownik pracuje w systemie równoważnym. Zgodnie z harmonogramem czasu pracy ma zaplanowaną pracę poniedziałek – piątek po 10 – 12 godzin dziennie. Jest to bardzo intensywny dla firmy okres. W połowie ubiegłego tygodnia złożył wniosek o urlop opiekuńczy na cały ten tydzień, uzasadniając go tym, że matce (z którą nie mieszka) pogorszył się stan zdrowia i musi jej pomóc. Czy możemy odmówić w związku z tym, że mamy intensywną pracę, z matką pracownika mieszka zaś jego siostra, która mogłaby się nią zająć? Jeżeli nie można odmówić, to czy wniosek pracownika nie jest zbyt obszerny? W tym tygodniu miałby przepracować 54 godziny, zaś 5 dni urlopu powinno objąć maksymalnie 40 godzin. – pyta czytelniczka.

Pracodawca w zasadzie nie ma możliwości odmowy udzielenia urlopu opiekuńczego – ani fakt natężenia zapotrzebowania na pracę, ani (tym bardziej) próba wykazywania, że inna osoba mogłaby się zająć matką pracownika, nie pozwalają na odmowę udzielenia tego urlopu.

Nie mówimy tutaj o zasiłku opiekuńczym i zwolnieniu z powodu choroby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12974

Wydanie: 12974

Spis treści
Zamów abonament