Krok bliżej do fabryki Intela w Polsce
W przyszłym tygodniu polski rząd ma wysłać do Komisji Europejskiej oficjalną notyfikację dotyczącą pomocy publicznej dla budowy zakładu Intela pod Wrocławiem.
Intel przeprowadzi największą inwestycję typu greenfield w historii Polski – zapowiadał w czerwcu ubiegłego roku ówczesny premier Mateusz Morawiecki. Wtedy ogłoszono także, że jej wartość ma wynieść 4,6 mld dol. (prawie 20 mld zł) i że bezpośrednio w zakładzie integracji i testowania półprzewodników Intela pracę znajdzie ok. 2 tys. osób. Amerykański gigant decyzję o lokalizacji fabryki podjął m.in. na podstawie rządowych zapewnień o pomocy publicznej przy tej inwestycji. Nie tylko w tej gałęzi przemysłu w podobny sposób państwa działają na całym świecie.
Uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu „Krajowe ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych” przyjął jeszcze rząd PiS 8 grudnia ubiegłego roku, a ogłosił już rząd koalicyjny 18 grudnia. Łączne wydatki w tym programie mają wynieść maksymalnie 1,84 mld dol., czyli ponad 7 mld zł. Celem programu jest „wspieranie zintegrowanych zakładów produkcyjnych lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta