Czy rutynowe szkolenie BHP uchroni szefa przed odpowiedzialnością?
Pracownik poświadcza podpisem, że zapoznał się z zasadami bezpiecznego wykonywania pracy. Czy to wystarczający dowód, że szkolenie było prawidłowe, jeśli pracownik dozna wypadku przy pracy?
∑ Pracodawca został pozwany o zadośćuczynienie za szkodę wynikającą z obcięcia koniuszka palca przez maszynę na taśmie produkcyjnej. Pracownik twierdzi, że nikt go nie uprzedził, że istnieje takie zagrożenie i że gdyby o nim wiedział, byłby ostrożniejszy. Czy przedstawienie dokumentacji z podpisem pracownika o zaznajomieniu się z zasadami BHP wystarczy do uniknięcia odpowiedzialności? – pyta czytelnik.
Nie. Firma może być zobowiązana do zapłaty, jeśli pracownik wykaże, że pracodawca nie przewidział zagrożenia i mu nie zapobiegł. Sztampowo przeprowadzone szkolenie z zakresu BHP nie będzie wystarczającym usprawiedliwieniem do uniknięcia odpowiedzialności za szkodę pracownika.
Obowiązki pracodawcy
Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. W związku z tym ma obowiązek zastosować wszelkie dostępne środki organizacyjne i techniczne w celu ochrony zdrowia pracowników (art. 207 § 1 i 2 k.p.). Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest ten dotyczący przeprowadzania szkoleń z zakresu bhp. Przeprowadzenie właściwych szkoleń jest jednym z najbardziej istotnych elementów umożliwiających uniknięcie wypadków przy pracy, za które odpowiada pracodawca.
Odpowiedzialność pracodawcy za ewentualną szkodę, jakiej dozna pracownik, wynika z bezwzględnego zakazu dopuszczenia do pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta