Uczestnik PPK może wrócić do gromadzenia środków
Po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, uczestnik PPK może zmienić zdanie i złożyć wniosek o dokonywanie wpłat do programu. Wniosek jest skuteczny od momentu złożenia go pracodawcy.
Gromadzenie środków w PPK jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownika. Nawet od razu po rozpoczęciu zatrudnienia u danego pracodawcy może on złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, co spowoduje, że nie stanie się uczestnikiem PPK.
Jeżeli pracownik złoży deklarację o rezygnacji po „zapisaniu” go do PPK, pracodawca zaprzestaje obliczania, pobierania i dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Jednak po złożeniu deklaracji o rezygnacji uczestnik PPK może zmienić zdanie i złożyć pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Spowoduje to, że już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego mu po złożeniu tego wniosku pracodawca obliczy i pobierze wpłaty do PPK. Poniżej odpowiadamy na pytania dotyczące tych zagadnień.
∑ Uczestnik PPK w wieku 69 lat nadal pracuje i nie rozpoczął jeszcze wypłaty środków z PPK. W czerwcu br. złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, ale zmienił zdanie i chce wrócić do gromadzenia środków w PPK. Jaki wniosek powinien złożyć pracodawcy?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta