Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sygnaliści. Kim są przedstawiciele osób świadczących pracę?

12 września 2024 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Firma, w której nie działają związki zawodowe, musi skonsultować procedurę zgłaszania naruszeń z przedstawicielami załogi. Jak ich wyłonić? Czy należy im się wynagrodzenie? A co, jeśli nie ma chętnych?

Na firmy czekają liczne obowiązki związane z wdrożeniem przepisów o ochronie sygnalistów. Wśród nich jest ustalenie procedury zgłoszeń wewnętrznych. Firma nie ustala takiej procedury samodzielnie. Jeżeli działają u niej związki zawodowe, musi z nimi współpracować. W przypadku braku zakładowej organizacji związkowej, sposób działania jest nieco inny.

∑ Co musi zrobić organizacja, w której nie działa żadna organizacja związkowa, aby prawidłowo przyjąć procedurę zgłoszeń wewnętrznych?

Firma, w której nie działają związki zawodowe, musi skonsultować procedurę z przedstawicielami osób świadczących pracę. To pierwszy raz w historii, kiedy przepisy zobowiązują pracodawców do przeprowadzenia konsultacji nie tylko z przedstawicielami pracowników, ale też przedstawicielami innych osób wykonujących pracę, np. zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia.

∑ Jak należy wyłonić przedstawicieli osób świadczących pracę?

Przedstawicieli osób świadczących pracę należy wyłonić w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Sposoby te mogą być różne. Firma ma swobodę w wyborze metody przeprowadzenia wyborów. Może zdecydować się na opcję tradycyjną, np. zastosowanie papierowych kart do głosowania. Może również zorganizować wybory elektronicznie. Istotne jest, aby metoda...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12974

Wydanie: 12974

Spis treści
Zamów abonament