Jakie są skutki podatkowe zawieszenia działalności gospodarczej
Zawieszenie działalności nie zwalnia podatników od złożenia zeznania rocznego PIT (CIT), nawet jeśli zawieszenie trwa cały rok podatkowy, a podatnik nie uzyskał w tym czasie żadnego dochodu.
Zdarza się, że przedsiębiorca chciałby z różnych powodów zrobić przerwę w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Może to być spowodowane np. przyczynami osobistymi, ale także sezonowością działalności. W tym drugim przypadku takie zawieszenia mogą następować cyklicznie. Będzie tak np. w razie prowadzenia placówek gastronomicznych czy noclegowych w miejscowościach wypoczynkowych. W okresie zawieszenia działalności duża część obowiązków przedsiębiorcy także zostaje zawieszona. Jednak nie wszystkie. Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się wątpliwości w tym zakresie.
∑ Jak zawiesić działalność gospodarczą?
Jednoosobową działalność gospodarczą zawiesza się przez złożenie do CEIDG wniosku o zawieszenie działalności. Natomiast działalność prowadzona w formie spółki prawa handlowego jest zawieszana w KRS za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.
Informacja o zawieszeniu przekazywana jest do właściwego urzędu skarbowego, ZUS i GUS, zatem nie jest konieczne składanie odrębnego zawiadomienia do tych instytucji.
Należy pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej (jdg) minimalny okres zawieszenia nie może być krótszy niż 30 dni. Nie został przewidziany termin graniczny, na który maksymalnie możliwe jest zawieszenie działalności. Natomiast przedsiębiorca wpisany do KRS może zawiesić wykonywanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta