Spółka przejmująca rozliczy straty sprzed odwrotnego połączenia
W przypadku tzw. połączenia odwrotnego, gdzie wspólnik pośredni spółki przejmującej stał się jej wspólnikiem bezpośrednim (tzn. spółka babka stała się spółką matką spółki przejmującej), przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania spółka przejmująca będzie mogła uwzględnić swoje straty podatkowe poniesione przed połączeniem.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 sierpnia 2024 r. (II FSK 1262/23).
Podatnik miał na początku 2021 r. nierozliczone straty podatkowe powstałe w latach 2017– –2018. W czerwcu 2021 r. doszło do połączenia podatnika z jego większościowym wspólnikiem w drodze tzw. połączenia odwrotnego. W wyniku podjętych działań zmienił się wspólnik podatnika, w ten sposób, że jego dotychczasowy wspólnik pośredni stał się jego wspólnikiem bezpośrednim. Połączenie miało uzasadnienie ekonomiczne, a przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności gospodarczej po połączeniu nie zmienił się.
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy ustalając podstawę opodatkowania za rok 2021 i lata kolejne będzie mógł uwzględnić straty poniesione przed połączeniem.
W ocenie podatnika będzie on mógł w kolejnych latach uwzględnić straty poniesione przed połączeniem, a przepis ograniczający możliwość uwzględniania określonych rodzajów strat w sytuacji przejęcia innego podmiotu nie znajdzie w jego przypadku zastosowania. Dla uzasadnienia swojego stanowiska podatnik powołał się w szczególności na cel wprowadzanej zmiany,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta