Sprawozdanie finansowe to źródło wiedzy o transakcjach z podmiotami powiązanymi
Jednym z warunków prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego jest potwierdzenie, że transakcje odbywają się na warunkach rynkowych. Aby móc złożyć taką deklarację, należy wcześniej przygotować rzetelną analizę porównawczą.
Za sprawą zmian w przepisach o cenach transferowych w ostatnich latach, zwłaszcza w 2019 r., lista obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych ciążących na podmiotach powiązanych znacznie się wydłużyła. Przez te kilka lat podatnicy przywykli już do tego, że dość szczegółowo muszą dokumentować i raportować transakcje z podmiotami powiązanymi. Dokumentacje i analizy cen transferowych czy formularz TPR to jednak nie tylko źródło informacji o transakcjach kontrolowanych. Niektóre tego rodzaju informacje podatnicy przekazują również w podstawowym dokumencie finansowym, jakim jest sprawozdanie finansowe.
Powiązany, czyli jaki
Kluczowe znaczenie dla prawidłowej prezentacji w sprawozdaniu finansowym transakcji kontrolowanych może mieć właściwa identyfikacja jednostek powiązanych. Odpowiedź na pytanie, jak te powiązania ustalić, nie jest prosta i zależy od tego, czy analizujemy je z podatkowego, czy bilansowego punktu widzenia.
Podatkowa definicja podmiotów powiązanych na potrzeby cen transferowych jest wskazana w ustawie o CIT oraz analogicznej ustawie o PIT. Jest to jedna z najszerszych definicji. Za podmioty powiązane według nich uznaje się m.in.:
∑ podmioty, z których jeden wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny,
∑ podmioty, na które wywiera znaczący wpływ ten sam inny podmiot lub małżonek, krewny lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta