Obowiązki spółki związane z jej przekształceniem do innej formy prawnej
Proces przekształcenia spółki do innej formy prawnej to z perspektywy biznesowej każdorazowo spore zmiany. Jak się do tego przygotować? Jakich formalności trzeba dopełnić?
Nawet jeśli z pozoru zmiana jest niewielka, bo zmienia się jedynie nazwa formy prawnej, a nawet firma pozostaje niezmieniona, to w rzeczywistości konsekwencje przekształcenia są zdecydowanie dalej idące. Dlatego też – zanim ostatecznie podejmiemy uchwałę o przekształceniu – należy wypełnić szereg obowiązków, które spowodują, że uda nam się przeprowadzić proces przekształcenia bezboleśnie.
1. Po pierwsze: badanie umów
Na samym początku, zanim w ogóle podejmiemy ostateczną decyzję o przekształceniu, należy przyjrzeć się umowom zawartym przez przekształcaną spółkę z kontrahentami, leasingodawcami, bankami czy innymi instytucjami finansowymi. W takich umowach należy przede wszystkim zwrócić uwagę na postanowienia dotyczące ewentualnych ograniczeń dotyczących zmiany formy prawnej prowadzonej działalności.
W zależności od postanowień konkretnej umowy, może ona np. obligować spółkę przekształcaną do zawiadomienia drugiej strony o planowanym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta