Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys w IDEAS NCBR zażegnany

04 października 2024 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Spotkanie byłego już prezesa IDEAS NCBR Piotra Sankowskiego (w środku) z wicepremierem, ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim (po prawej) oraz z ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem (po lewej)
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Spotkanie byłego już prezesa IDEAS NCBR Piotra Sankowskiego (w środku) z wicepremierem, ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim (po prawej) oraz z ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem (po lewej)

Spółka NCBR zajmująca się badaniami nad AI zmieni się teraz w instytut naukowy. Liderem projektu zostanie prof. Piotr Sankowski.

W czwartek doszło do spotkania byłego już prezesa IDEAS NCBR Piotra Sankowskiego z wicepremierem, ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim, oraz z ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem. Twórca IDEAS prof. Sankowski, który po przegranym konkursie na szefa tej jednostki zdecydował się odejść ze spółki, jednak pozostanie. Kryzys zażegnano, a rząd przedstawił zupełnie nowy pomysł na IDEAS. Spółka NCBR zajmująca się badaniami nad AI zmieni się teraz w instytut naukowy.

Koniec problemów?

Podczas rozmów u wicepremiera Gawkowskiego uzgodniono, że udziałowcami IDEAS NCBR będą uczelnie wyższe, a cały proces ich wejścia do struktur spółki ma być sfinalizowany do końca roku. W efekcie od stycznia 2025 r. ma już ona działać w nowej formule jako instytut naukowo-badawczy IDEAS. Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, prof. Sankowski będzie liderem nowego projektu (będzie odpowiadał już teraz za zbudowanie instytutu), ale w prace zaangażowane mają być również zarówno ministerstwa Cyfryzacji oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak też resort obrony narodowej. Instytut ma bowiem zajmować się badaniami nad sztuczną inteligencją i jej wykorzystaniem w wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12993

Wydanie: 12993

Spis treści
Zamów abonament