Czy można podważyć wpis do Krajowego Rejestru Sądowego?
Możliwe jest obalenie domniemania prawdziwości deklaratoryjnego wpisu do rejestru przedsiębiorców. Skarżący ma prawo przedstawić dowody mogące wskazywać na odmienne wnioski od tych wynikających z danych rejestrowych, co obliguje sąd do ich dokładnej analizy.
Tak m.in. stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z 30 listopada 2023 r. (III CZ 299/23).
Stan faktyczny
W sprawie toczącej się przed Sądem Apelacyjnym w Szczecinie z powództwa D. sp. z o.o. przeciwko A. S.A., z udziałem interwenienta ubocznego L. S.A., doszło do sytuacji, w której kluczową rolę odgrywała kwestia prawidłowej reprezentacji interwenienta. W toku postępowania przed sądem apelacyjnym pełnomocnictwo interwenienta ubocznego zostało zakwestionowane, ponieważ pojawiły się wątpliwości co do osoby prezesa zarządu L. S.A. oraz reprezentującego go pełnomocnika. Sąd apelacyjny odmówił dopuszczenia do postępowania J.S., który podawał się za prezesa zarządu, oraz adwokat B.W., która działała jako jego pełnomocnik, uznając, że przedstawione przez nich dokumenty nie wystarczająco obalają domniemanie wynikające z wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Tym samym, sąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta