Młodzież spożycie alkoholu zaczyna od piwa
Piwo to główny napój inicjacji alkoholowej nastolatków w Polsce. To też najłatwiejszy do kupienia przez niepełnoletnich napój alkoholowy.
Piwo smakowe piło 68 proc. młodych przed ukończeniem 16. roku życia i 91 proc. 17-latków. Eksperci alarmują, że spożywanie każdego rodzaju alkoholu – również tego niskoprocentowego – w wieku młodzieńczym zwiększa ryzyko uzależnienia w dorosłym życiu.
Inicjacja alkoholowa polskich nastolatków przebiega dwuetapowo. Pierwszy moment to spożycie niewielkich ilości alkoholu dla smaku w obecności rodziców i pod ich kontrolą. Z taką sytuacją zetknęło się przed osiągnięciem pełnoletności 85 proc. młodych dorosłych w wieku 18–22 lat. Drugi etap to już samodzielna inicjacja – bez wiedzy rodziców. Po ukończeniu 16. roku życia 73 proc. nastolatków ma już za sobą pierwsze własne doświadczenia z alkoholem. To wyniki badań postaw i opinii zrealizowanych przez Instytut Człowieka Świadomego (ICŚ) w maju 2024 roku, które zaprezentowano w raporcie „Inicjacja alkoholowa dzieci i młodzieży w Polsce”. Publikacja analizuje doświadczenia młodych z alkoholem we wczesnym i późniejszym wieku nastoletnim.
W przypadku inicjacji alkoholowej „pod kontrolą” i w obecności rodziców najczęściej pozwalano dzieciom na spróbowanie piwa i szampana. Za przyzwoleniem rodziców smak piwa (alkoholowego bądź bezalkoholowego) poznało 78 proc. badanych. To więcej niż w przypadku wszystkich innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta