„Dziś, Jutro, Pojutrze – historia Szarych Szeregów”
Do 18 października na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można oglądać plenerową wystawę zatytułowaną „Dziś, Jutro, Pojutrze – historia Szarych Szeregów”. Ten projekt edukacyjny Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego przedstawia najważniejsze informacje o wyjątkowej formacji z czasów II wojny światowej.
85 lat temu, 27 września 1939 r., w mieszkaniu przy ul. Noakowskiego 12 w Warszawie, należącym do Stanisława Borowieckiego – szefa Głównej Kwatery Męskiej Związku Harcerstwa Polskiego, obecni w Warszawie członkowie Naczelnej Rady Harcerskiej powołali do życia tajną Organizację Harcerzy ZHP, nadając jej konspiracyjny kryptonim Szare Szeregi. Przez kolejnych blisko sześć lat harcerki i harcerze walczyli z niezwykłym zaangażowaniem i poświęceniem z niemieckim okupantem. Wielu z nich zapłaciło za walkę o wolną ojczyznę cenę życia.
Początki skautingu
Narodziny skautingu sięgają lata 1907 r. Nowatorski jak na pierwszą dekadę XX w. system wychowania młodzieży uwzględniał konieczność harmonijnego rozwoju umysłowego, emocjonalnego i fizycznego. Wówczas to, z inicjatywy lorda Roberta Badena-Powella, na wyspie Brownsea odbył się pierwszy obóz przeznaczony dla młodych ludzi pochodzących z różnych środowisk.
Przeprowadzony eksperyment pedagogiczny dowiódł możności skutecznego kształtowania młodzieży poprzez działanie w grupie rówieśników. W 1908 r. ukazał się „Scouting for Boys” – pierwszy podręcznik skautowy. Przyjęta na początku istnienia ruchu idea pokoju oraz braterstwa ludzi różnych kultur i religii od ponad 100 lat przyświeca skautkom i skautom na całym świecie – służącym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta