Wskaźniki produktu i wskaźniki rezultatu w projektach unijnych
Beneficjenci środków unijnych we wniosku o dofinansowanie zobowiązani są wskazać dwa rodzaje wskaźników: produktu i rezultatu. Wskaźniki produktu powinny zostać osiągnięte w czasie realizacji projektu, zaś wskaźniki rezultatu w okresie jego trwałości.
Przygotowując wniosek o dofinansowanie każdy beneficjent deklaruje, że w projekcie osiągnie cele, bowiem realizacja projektu nie jest celem samym w sobie. Każdy z realizowanych projektów ma wywrzeć pozytywny wpływ w postaci wprowadzenia innowacyjności, stworzenia nowych miejsc pracy, zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw.
1. Wskaźnik produktu
Wskaźnik produktu osiągany jest najczęściej poprzez stworzenie nowych elementów, które powstały w związku z realizacją projektu. Można do nich zaliczyć wybudowanie nowego obiektu budowlanego, nabycie nowego urządzenia lub stworzenie programu komputerowego. Beneficjent zobowiązany jest osiągnąć wskaźnik produktu w okresie pomiędzy rozpoczęciem realizacji projektu a dniem jego zakończenia. Poprzez datę zakończenia projektu należy rozumieć – finansowe rozliczenie wniosku o płatność końcową, tj. dzień, w którym beneficjent otrzyma ostatnią płatność dofinansowania wskazaną we wniosku o płatność końcową lub dzień zatwierdzenia wniosku o płatność końcową.
2. Wskaźnik rezultatu
Drugim wskaźnikiem jest wskaźnik rezultatu w oparciu o który mierzone są efekty działań podjętych i zrealizowanych w ramach projektu. Wskaźniki rezultatu obejmują swym zakresem zdarzenia następujące w wyniku wcielenia w życie projektu i co do zasady są funkcjonalnie powiązane ze wskaźnikami produktu. W ramach wskaźników rezultatu beneficjent może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta