Dalsza integracja jednolitego rynku UE ważna dla przedsiębiorców
Liczne bariery prawne i administracyjne nadal hamują swobodę transgranicznego świadczenia usług. Komisja Europejska zapowiada zdecydowane działania – uproszczenie regulacji i eliminacja przeszkód mają otworzyć nowe możliwości dla firm.
W trwających od miesięcy dyskusjach na temat przyszłości Europy, wzmocnienie jej konkurencyjności pozostaje kwestią bezdyskusyjną. Podkreśla się, że jednym z priorytetów powinna być dalsza integracja jednolitego rynku, zwłaszcza w sektorze usług, który wciąż nie wykorzystuje swojego pełnego potencjału, mimo że generuje 75 proc. PKB UE.
Nowy program Komisji Europejskiej
Podczas pierwszej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w nowej kadencji, w lipcu tego roku, przewodnicząca Ursula von der Leyen przedstawiła wytyczne Komisji Europejskiej na kolejne lata. Kładą one duży nacisk na zrównoważony rozwój i konkurencyjność, podkreślając że Europa od zawsze była kontynentem przemysłu, przedsiębiorczości i innowacji. Aby sprostać wyzwaniom współczesnej gospodarki, Komisja proponuje stworzenie nowego europejskiego planu dobrobytu. Jego celem będzie uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej, pogłębianie jednolitego rynku oraz budowanie czystej gospodarki, która będzie sprzyjać dekarbonizacji i obniżaniu cen energii. Ponadto, plan zakłada znaczne wsparcie badań i innowacji, zwiększenie produktywności poprzez rozwój technologii cyfrowych oraz inwestycje w zrównoważoną konkurencyjność. Kluczowym elementem będzie także walka z niedoborem umiejętności i kompetencji, co jest jednym z głównych problemów europejskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta