Urlop wypoczynkowy i ekwiwalent przedawniają się w różnym czasie
Jeśli urlop nie przedawni się do dnia rozwiązania stosunku pracy, przekształca się w ekwiwalent pieniężny. Jak w takiej sytuacji liczyć bieg terminu przedawnienia prawa do ekwiwalentu?
∑ 29 września 2023 r. nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem za porozumieniem stron. Po roku, we wrześniu 2024 r. wniósł on pozew o ekwiwalent za urlop wypoczynkowy jeszcze z 2020 r. Wcześniej – mimo prowadzonych pertraktacji – pracodawca odmawiał wypłaty, twierdząc, że takie roszczenie pracownikowi nie przysługuje. Czy pracodawca może obronić się przed tym pozwem zarzutem przedawnienia? – pyta czytelniczka.
Nie. Obrona pracodawcy za pomocą tego argumentu nie da szans na powodzenie. Zarzut przedawnienia będzie nieskuteczny. Brak przedawnienia wynika z tego, iż przedawnienie urlopu wypoczynkowego w naturze następuje na innych zasadach niż przedawnienie ekwiwalentu za ten urlop.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta