Płaca minimalna 2025 r. Czy będzie nią tylko pensja zasadnicza?
Czy do stawki wynagrodzenia minimalnego w 2025 r. pracodawca może jeszcze wliczyć inne składniki niż płaca zasadnicza? Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany i na czym będą polegały?
Polska ma obowiązek wdrożyć do 15 listopada 2024 r. odpowiednie przepisy w celu implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Celem tej dyrektywy jest przede wszystkim ujednolicenie zasad ustalania i weryfikacji w zakresie płacy minimalnej w krajach UE, natomiast bardziej szczegółowo – ujednolicenie i zmniejszenie nierówności płacowych w krajach UE.
∑ Czy nowe zasady ustalania płacy minimalnej będą miały zastosowanie już w 2025 roku?
Nie. W przyszłym roku będą miały zastosowanie dotychczas obowiązujące zasady. Wartość płacy minimalnej w 2025 r. określa rozporządzenie Rady Ministrów z 12 września 2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. (DzU poz. 1362).
W polskim prawie obowiązek ustalenia minimalnego wynagrodzenia za pracę wynika z art. 65 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie płaca minimalna jest gwarantowana w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z art. 6 tej ustawy wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego w danym roku.
Według obecnych zasad sugerowana wysokość płacy minimalnej ustalana jest w oparciu o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta