Kiedy mikroprzedsiębiorca powinien wdrożyć PPK?
Wyłączenie obowiązku stosowania do mikroprzedsiębiorcy ustawy o PPK obowiązuje tak długo, jak długo spełnia on ustawowo wskazane przesłanki. Kiedy przestaje ono działać?
Ze stosowania ustawy o PPK zwolnieni są m.in. mikroprzedsiębiorcy, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożyły im deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. W przypadku mikroprzedsiębiorcy zatrudniającego wyłącznie osoby 55+ wystarczy, aby żadna z tych osób nie złożyła mu wniosku o zawarcie dla niej umowy o prowadzenie PPK. Osoby, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70 lat, aby mogły być zapisane do PPK, muszą bowiem złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie, w ich imieniu i na ich rzecz, umowy o prowadzenie PPK. Jeżeli nie chcą uczestniczyć w programie, nie muszą zatem podejmować żadnych działań. Poniżej odpowiadamy na pytania pracodawców dotyczące tych zagadnień.
∑ Mikroprzedsiębiorca nie wdrożył PPK, bo wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały mu niedokonywanie wpłat do PPK. Teraz jednak jedna z nich zmieniła zdanie i złożyła wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Czy to oznacza, że mikroprzedsiębiorca musi uruchomić ten program?
Tak. Mikroprzedsiębiorca, który na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK jest zwolniony ze stosowania przepisów ustawy o PPK, w sytuacji gdy jedna z osób zatrudnionych złoży wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, powinien utworzyć PPK. W tym celu powinien niezwłocznie rozpocząć procedurę zmierzającą do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, a następnie – w imieniu i na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta