Europa liczy na kompromis
Ukraina będzie testem dla nowej administracji USA – mówi Kai-Olaf Lang, analityk think tanku Wissenchaft und Politik.
Wydaje się, że zwycięstwo Trumpa oznacza nową erę w polityce światowej. Czego spodziewać się może Europa? W Niemczech cieszy się wyłącznie AfD.
Europę czeka okres niepewności, ale i nadziei, że może nie będzie tak strasznie, Donald Trump okaże się nieco bardziej przewidywalny, a w jego polityce pojawi się dążenie do pragmatyzmu oraz wola stabilizacji stosunków transatlantyckich. Dotyczy to oczywiście partii mainstreamowych w Europie. Jest nadzieja, że „nowy” Trump nie będzie tym, jakiego znamy z pierwszej kadencji.
Trump obiecuje błyskawiczne zakończenie wojny w Ukrainie. Spodziewać się można wstrzymania lub ograniczenia amerykańskiej pomocy dla Kijowa. Co w tej sytuacji może zrobić Europa i Niemcy jako drugie po USA państwo najbardziej wspierające walczących Ukraińców?
Tu odpowiedź jest jasna. Europa musi pokazać, że jest gotowa przejąć na siebie więcej odpowiedzialności. Pytanie jednak, jak to zrobić. Europa łącznie z Niemcami musi przyjąć do wiadomości, że wsparcie dla Ukrainy będzie kosztować więcej niż dotychczas, co wymaga dodatkowych środków. Konieczne będzie przeprowadzenie poważnej debaty, jak finansować wsparcie przy pomocy nowych instrumentów finansowych (na przykład obligacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta