Dekarbonizacja szansą dla polskiej gospodarki
Według najnowszej analizy Banku Światowego osiągnięcie przez Polskę celów klimatycznych zgodnych z polityką UE byłoby korzystne zarówno dla klimatu, jak i dla zdrowia publicznego oraz gospodarki.
Zdaniem ekspertów z Banku Światowego rozwiązaniem szeregu wyzwań, zarówno klimatycznych, jak i gospodarczych, jest dekarbonizacja. Polska jest dziewiątym na świecie i trzecim w Europie największym konsumentem węgla. Jak czytamy w najnowszym Krajowym Raporcie Klimatyczno-Rozwojowym (CCDR) dla Polski, opracowanym przez Grupę Banku Światowego, odejście od tego paliwa kopalnego przyniosłoby ogromne korzyści dla zdrowia mieszkańców. Wśród krajów europejskich to właśnie w Polsce najwięcej osób umiera przedwcześnie w związku z zanieczyszczeniem powietrza – liczbę zgonów szacuje się na ok. 40 tysięcy rocznie. Jest to również jedyny kraj na kontynencie, w którym w latach 2015–2020 odnotowano wzrost liczby zgonów z tej przyczyny.
Kryzys klimatyczny uderza również w polską gospodarkę – ekstremalne susze powodują straty szacowane na 1,4 miliarda dolarów rocznie, z kolei powodzie zagrażają rocznie ok. 600 tysiącom osób oraz aktywom o wartości przekraczającej 7 miliardów dolarów.
Jak wynika z analizy, przyspieszenie działań na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta