Duże transakcje na rynku biur. Firmy chcą powrotu pracowników
Trzeci kwartał to czas zawierania największych umów najmu. Jako przyczynę eksperci wskazują zmianę nastawienia firm do pracy zdalnej. Coraz więcej decyduje się na powrót pracowników, co zwiększa popyt na dobre powierzchnie.
Wrzesień na głównych rynkach biurowych był stosunkowo spokojny. Z danych platformy REDD wynika, że najszybciej, podobnie jak w poprzednich miesiącach, wynajmowały się mniejsze powierzchnie. Moduły do 500 mkw. czekały na najemcę średnio 485 dni. – Najdłużej w ofercie pozostawały powierzchnie w biurowcach klasy A – wskazuje Krzysztof Foks, ekspert REDD. Moduły w budynkach tej klasy wynajmowały się średnio w 598 dni.
Przeciętna wartość wskaźnika REDD Index (pokazuje, jak długo biura czekają na najemcę) wyniosła we wrześniu 443 dni. – To środkowy wynik w tym roku. Niższy odnotowaliśmy w czterech miesiącach, wyższy – także w czterech. W porównaniu z sierpniem, kiedy wynik był w tym roku najwyższy, we wrześniu wskaźnik spadł o 11 dni – mówi Krzysztof Foks.
Wynajem powierzchni w powstających biurowcach
Firma doradcza Newmark Polska podaje, że w III kwartale br. w Warszawie wynajęto 176 tys. mkw. biur. – Aktywność najemców utrzymała się na porównywalnym z drugim kwartałem poziomie – zauważa Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa, lider ds. ESG w Newmark Polska. W sumie w trzech kwartałach tego roku wynajęto w stolicy niemal 0,5 mln mkw. biur.
Ekspertka Newmark Polska zauważa, że na rynek wróciły też przednajmy (umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta