Muszą postawić na AI, by przetrwać
Sztuczna inteligencja odmienia fabryki. Zwiększa efektywność i wydajność, przekładając się na duże korzyści dla firm.
Do końca 2024 r. światowa branża Przemysłu 5.0 osiągnie wartość 65,8 mld dol. Będzie rosła średniorocznie o niemal jedną trzecią, sięgając w 2029 r. 256 mld dol. – prognozuje MarketsandMarkets. Automatyzacja, chmura, internet rzeczy, big data oraz sztuczna inteligencja – to kluczowe technologie, bez których firmom nie uda się sprostać narastającym wyzwaniom. Dotyczy to również rodzimego przemysłu.
– Przemysł, w tym produkcja, odpowiada za wytwarzanie około 20–25 proc. polskiego PKB, co czyni go jednym z najważniejszych sektorów rodzimej gospodarki – mówi Kamil Wołkowiński, szef działu sprzedaży w NTT DATA Business Solutions. Dodaje, że w Polsce nie wykorzystujemy pełnego potencjału w obszarze wdrożeń nowych technologii. To musi się zmienić, bo inaczej przestaniemy być konkurencyjni.
– Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje fabryki, wprowadzając zmiany porównywalne do tych z czasów pierwszej rewolucji przemysłowej. Wyobraźcie sobie maszyny, które nie tylko wykonują swoją pracę, ale też podpowiadają, jak ją usprawnić. To już rzeczywistość – podkreśla Mariusz Tarnaski, członek AI Chamber i szef ds. technologii w Develtio.
Jakie korzyści daje AI
W dobie transformacji cyfrowej innowacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta