Czy za zgodą pracownika wolno zwiększyć limit nadgodzin?
W okresie rozliczeniowym obejmującym miesiąc pracodawca może zlecić pracownikowi do 32 godzin pracy nadliczbowej. Skąd wynika to ograniczenie i czy jest bezwzględnie wiążące?
∑ Stosujemy miesięczne okresy rozliczeniowe. Jeden z pracowników małego zespołu rozchorował się. Jego pracę chcielibyśmy podzielić na pozostałe trzy osoby. Za ich zgodą mieliby do przepracowania w listopadzie po około 195 godzin. Całość nadpracowanego czasu rozliczymy wynagrodzeniem oraz – taką złożyliśmy pracownikom propozycję, którą przyjęli – 150-proc. dodatkiem do wynagrodzenia. Rozliczenie będzie więc znacznie korzystniejsze niż to, co wynika z przepisów kodeksu pracy. Czy jest to dopuszczalne? – pyta czytelniczka.
Jeżeli chodzi o rekompensatę pracy nadliczbowej, to może zostać uzgodniony wyższy dodatek do wynagrodzenia. Działanie takie, jako korzystne dla pracowników, nie może być zakwestionowane (pomijając pracodawców sfery finansów publicznych). Należy tylko sprawdzić, czy nie pozostaje to w sprzeczności z regulacjami wewnętrznymi (regulaminem wynagradzania). Niedopuszczalna będzie natomiast wskazana w pytaniu liczba godzin, ponieważ przekroczyłaby maksymalny limit godzin nadliczbowych w okresie rozliczeniowym.
Praca nadliczbowa
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, który wynika z obowiązującego danego pracownika systemu i rozkładu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta