Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kultywowanie religii w spółkach komunalnych i urzędach samorządowych

13 listopada 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Magdalena Zwolińska

Wolność wyznania oznacza przede wszystkim prawo do wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru, a nie do manifestowania swojej religii w czasie wykonywania pracy.

Podstawową rolą administracji publicznej jest funkcja służebna wobec obywateli, dlatego niezwykle istotne jest zapewnienie poszanowania ich praw. Realizacji tego celu służy zasada neutralności światopoglądowej administracji. Kwestie związane z symbolami religijnymi lub kulturowymi można rozwiązywać przez politykę neutralności w miejscu pracy.

W praktyce oznacza to przyjęcie, że środowisko pracy ma charakter profesjonalny i jest wolne od jakichkolwiek oznak religijnych. Jednym ze środków zapewniających realizację tej zasady przez pracodawcę z sektora publicznego może być wprowadzenie zakazu eksponowania przez przedstawicieli administracji swojego światopoglądu czy wyznania. Warunkiem pozwalającym na wprowadzenie takiego rozwiązania jest jednakowe stosowanie tej zasady wobec wszystkich pracowników.

Zaprezentowane stanowisko jest już od dawna ugruntowane w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. Zdaniem Trybunału organ administracji, powołując się na regułę neutralności służby publicznej, może wprowadzić w wewnętrznym regulaminie pracy zakaz manifestowania przez pracowników przekonań religijnych lub światopoglądowych. Taka regulacja nie jest dyskryminująca, jeżeli jest stosowana w sposób ogólny i jednolity wobec wszystkich pracowników oraz jest zgodna z zasadą proporcjonalności.

Granice manifestowania wiary

Wprowadzenie zakazu będzie dopuszczalne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13025

Wydanie: 13025

Spis treści
Zamów abonament