Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej

13 listopada 2024 | Prawo co dnia | Paulina Szewioła

Minimalne wynagrodzenie za pracę nie będzie jednak równe pensji zasadniczej.

Tak wynika z najnowszej, opublikowanej we wtorek wersji projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przypomnijmy, że rząd musi zmienić zasady ustalania najniższej krajowej, bo wymusza to na nim unijna dyrektywa 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.

Bez dodatków

W projektowanych przepisach zaproponowano m.in. wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę jako płacy zasadniczej. Odpowiedzialny za przygotowanie nowych regulacji resort rodziny, pracy i polityki społecznej chciał tym samym zrezygnować z zamkniętego katalogu składników, które nie wliczają się do najniższej pensji. W efekcie miały zostać z niej wyłączone np. premie i nagrody.

Jak pisaliśmy w „Rz” nr 232/2024, pomysł spotkał się z krytyką biznesu. Eksperci zwracali uwagę, że propozycja neguje tworzone z dużym wysiłkiem systemy wynagradzania.

Okazuje się, że projekt w tym zakresie nie spodobał się też innym ministerstwom. Przykładowo z opinii resortu finansów wynikało, że jest on przeciwny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13025

Wydanie: 13025

Spis treści
Zamów abonament