Nowe spojrzenie na odszkodowania w zamówieniach publicznych
Najnowsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE otwiera wykonawcom nową drogę do dochodzenia odszkodowań od zamawiających w przypadku utraty szansy na uzyskanie zamówienia publicznego.
Podjęcie przez zamawiającego publicznego decyzji niezgodnej z prawem w postępowaniu w sprawie udzielenia zamówienia publicznego może skutkować szkodą po stronie wykonawców. Należy liczyć się nie tylko ze szkodą rzeczywistą, w postaci np. kosztów związanych z przygotowaniem oferty, ale również z utraconymi korzyściami.
Naprawianie szkód
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 6 czerwca 2024 r. (C-547/22) wskazał również na szkodę poniesioną w wyniku „utraty szansy”. Orzeczenie to rzuca nowe światło na odpowiedzialność odszkodowawczą zamawiających za naruszenia przepisów prawa zamówień publicznych (PZP).
Polski ustawodawca nie zdecydował się na szczegółowe uregulowanie kwestii naprawiania szkody wyrządzonej przez zamawiających na rynku zamówień publicznych. Co do zasady cywilistyczny charakter regulacji prawa zamówień publicznych oferuje jednak mechanizmy umożliwiające dochodzenie przez wykonawców stosownego odszkodowania zarówno w zakresie odpowiedzialności kontraktowej, jak i deliktowej.
Wychodząc od samego pojęcia szkody, należy dokonać stosownego podziału na możliwe do dochodzenia przez wykonawców: naprawienie szkody rzeczywistej oraz utraconych korzyści. Szkoda rzeczywista nie powinna nastręczać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta