Co RET 2025 oznacza dla spółek komunalnych
Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany w przepisach o podatku od nieruchomości, spółki komunalne powinny dokonać wnikliwego przeglądu swojego inwentarza.
W związku z głośnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (TK) z lipca 2023 r., w którym uznano, że definicje budowli i budynku określone w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych są niezgodne z konstytucją, przygotowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (dalej: „Projekt”). Najnowsza jego wersja, określana jako tzw. projekt 3.0, została niedawno skierowana do Sejmu. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. Poniżej omówione zostaną najistotniejsze dla podatników, w tym i spółek komunalnych, zmiany.
Nowe definicje budynku
Projekt ma przede wszystkim wykonać wyrok TK. Oznacza to, że jedną z głównych zmian jest wprowadzenie do ustawy definicji budynku oraz budowli w ten sposób, żeby nie trzeba było sięgać w tym zakresie do innych ustaw, takich jak prawo budowlane. Dotychczas było to konieczne i wiązało się to z olbrzymią liczbą sporów podatników z fiskusem, które zawisły przed sądami administracyjnymi.
Zgodnie z Projektem poprzez „budynek” będzie należało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta