Dowód z opinii biegłego – wątpliwości i orzecznictwo
To jeden ze środków dowodowych określonych w k.p.c. Jego stosowanie i znaczenie dla postępowania cywilnego wywołuje wiele uwag.
Rozważania na temat dowodu z opinii biegłego sądowego należy rozpocząć od uwagi, że podstawową kwestią w procesie cywilnym jest wykazanie prawdziwości formułowanych twierdzeń, w myśl ogólnej zasady rozkładu ciężaru dowodu wyrażonej w art. 6 kodeksu cywilnego (z zastrzeżeniem pewnych wyjątków). To następuje z wykorzystaniem dowodów, choć ich przeprowadzenie niekiedy nie jest konieczne dla stwierdzenia przez sąd określonych faktów, np. wobec przyznania faktów przez stronę przeciwną – art. 229 kodeksu postępowania cywilnego, bądź też im niezaprzeczenia – art. 230 k.p.c.
Dowód z opinii biegłego sądowego stanowi jednak niewątpliwie środek dowodowy specyficzny, bo nie służy w istocie wykazywaniu faktów, ale jest źródłem pozyskania przez sąd tzw. wiadomości specjalnych, tj. szczególnego rodzaju specjalistycznych informacji przekraczających zakres wiedzy wynikający z doświadczenia życiowego osób posiadających wykształcenie ogólne.
Konieczność zgłoszenia
Nieostry charakter pojęcia „wiadomości specjalne” wiąże się z zagrożeniami dla nieświadomych konieczności ich zasięgnięcia stron procesowych. Potrzeba przeprowadzenia w sprawie dowodu z opinii biegłego nie zwalnia bowiem stron od konieczności zgłoszenia takiego wniosku dowodowego. W szczególności, niewystąpienie o to prowadzić może nawet do oddalenia powództwa, wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta