Jak zmienić instytucję finansową zarządzającą PPK?
Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK dopiero wtedy, gdy zawarł taką umowę z inną instytucją finansową. Z umów łączących go z instytucjami finansowymi powinno wynikać, do której z nich trafią dane wpłaty do PPK.
Pracodawca może podjąć decyzję o zmianie instytucji finansowej, która zarządza środkami gromadzonymi w PPK, poprzez wypowiedzenie umowy o zarządzanie PPK zawartej z instytucją finansową, jeżeli podpisał taką umowę z inną instytucją (art. 12 ust. 1 ustawy o PPK). Oznacza to, że pracodawca najpierw musi zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową, a dopiero później wolno mu wypowiedzieć umowę dotychczasowej instytucji. Kolejnym krokiem jest zawarcie nowych umów o prowadzenie PPK dla wszystkich osób zatrudnionych, które miały umowy o prowadzenie PPK zawarte z dotychczasową instytucją finansową. Poniżej odpowiadamy na pytania pracodawców dotyczące tych zagadnień.
∑ Pracodawca nie jest zadowolony ze współpracy z instytucją finansową obsługującą u niego PPK. Czy dokonując wyboru nowej instytucji finansowej, ponownie musi robić to wspólnie z tzw. stroną społeczną?
Tak. Zmiana dostawcy PPK również wymaga konsultacji z załogą, czyli z zakładową organizacją związkową albo inną reprezentacją osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta