Cena ustępstw Ukrainy
Po zawieszeniu broni Rosja zachowa kontrolę nad okupowanymi terytoriami? Ukraińcy już tego nie odrzucają, ale oczekują konkretnych decyzji państw NATO.
Wiosną 2022 roku, na początku rosyjskiej agresji, bardzo niewielu Ukraińców dopuszczało rezygnację z części terytorium w celu jak najszybszego zakończenia wojny i zachowania ukraińskiej suwerenności. Zdecydowana większość opowiadała się za kontynuacją walki z najeźdźcą. Podczas rozmów z Rosjanami (na Białorusi i w Turcji) na początku wojny przedstawiciele ukraińskiej delegacji doskonale więc zdawali sobie sprawę z tego, że znajdują się na polu minowym i zostaną surowo rozliczeni przez rodaków z każdego wypowiedzianego słowa. Zwłaszcza że Rosjanie wysuwali żądania de facto oznaczające kapitulację Ukrainy.
Po niemal trzech latach wojny nastroje Ukraińców znacząco się zmieniły. Dzisiaj już nie wykluczają ustępstw terytorialnych, ale liczą na otrzymanie takich gwarancji bezpieczeństwa od Zachodu, które uniemożliwiłyby agresję Rosji w przyszłości.
Co może gwarantować Zachód
Już niemal co trzeci Ukrainiec jest gotów na bezwarunkowe ustępstwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta