Czy ciężka choroba uzasadnia umorzenie składek ZUS?
Co do zasady należności z tytułu składek mogą być umorzone w razie ich całkowitej nieściągalności. Co ona oznacza? Czy umorzenie jest dopuszczalne, mimo braku spełniania tej przesłanki?
∑ ZUS odmówił mi umorzenia składek z działalności gospodarczej. Nie uznał argumentów odnośnie choroby nowotworowej, częściowej niezdolności do pracy. ZUS skupił się na tym, że firma nadal funkcjonuje, jest majątek i mam stałe przychody, a więc jestem – zdaniem ZUS – w stanie spłacić składki. Dług wynosi ok. 25 tys. zł. Czy stanowisko ZUS można podważyć? Czy choroba nowotworowa nie jest wystarczającą przesłanką umorzenia? – pyta czytelnik.
Choroba nowotworowa nie może automatycznie przesądzać o istnieniu przesłanki umożliwiającej wydanie przez ZUS decyzji umarzającej zaległości składkowe w całości, a nawet w części. Zachowanie możliwości zarobkowych przez dłużnika, przy posiadanym majątku czy przychodach z działalności, w zasadzie uniemożliwia wydanie takiej decyzji, mimo choroby.
Całkowita nieściągalność
Należności z tytułu składek mogą być umarzane w całości lub w części przez ZUS na zasadach określonych w art. 28 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 497 ze zm.). Co do zasady umorzenie jest możliwe tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności. Podany stan faktyczny nie wypełnia jednak tej przesłanki. Całkowita nieściągalność zachodzi bowiem, zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy systemowej, gdy:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta