Zasiłki: czy nadal trzeba liczyć stan zatrudnienia na koniec listopada?
Resort pracy zapowiada, że ZUS będzie płacił zasiłki już od pierwszego dnia choroby. Czy płatnicy, których obowiązki z tym związane zależały od stanu zatrudnienia na 30 listopada, muszą je obliczyć w tym roku?
Zasiłki z ubezpieczenia społecznego – tj. chorobowego, macierzyńskiego, wyrównawczego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego – wypłaca albo ZUS, albo płatnik składek. Płatnicy są obciążeni tym obowiązkiem, jeśli zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Ich liczbę sprawdza się według stanu na 30 listopada. Od niej zależy, czy w całym kolejnym roku naliczaniem i wypłatą zasiłków należnych ubezpieczonym zajmie się ZUS, czy jednak będzie to musiał robić płatnik składek.
Chorobowe przejmie ZUS?
Kluczowy termin 30 listopada właśnie się zbliża. Czy również w tym roku płatnicy powinni sprawdzić liczbę ubezpieczonych, aby ustalić swoje przyszłoroczne obowiązki w zakresie zasiłków? Może nie, skoro ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówiła (m.in. 4 września br. podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu), że resort wprowadzi zmiany przepisów polegające na tym, by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta