Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć miesiąc na decyzję o dyscyplinarce?

14 listopada 2024 | Kadry i Płace | Patryk Kozieł

Miesięczny termin należy liczyć od uzyskania przez pracodawcę sprawdzonych, pewnych, zweryfikowanych informacji o okoliczności, która uzasadnia rozwiązanie umowy. Wiąże się z tym konieczność ustalenia, kogo należy zaliczyć do kręgu osób, do wiadomości których musi dotrzeć wiedza o konkretnych zachowaniach pracownika, dających podstawę do bezzwłocznego zakończenia z nim umowy o pracę. Dotarcie danych (wiedzy o faktach) do tej osoby nie zawsze uruchamia bieg miesięcznego terminu. Zważywszy na złożoność materii, której wiadomość dotyczy, w niektórych przypadkach można uznać, że bieg terminu zacznie się dopiero po kilku albo kilkunastu dniach potrzebnych na zapoznanie się z informacją i przeanalizowanie jej przez osobę zarządzającą.

Tak orzekł Sąd Najwyższy wyrokiem z 14 maja 2024 r. (III PSKP 37/23).

Rozpatrywana przez Sąd Najwyższy sprawa dotyczyła wieloletniego pracownika zatrudnionego na stanowisku naczelnika wydziału zasiłków w jednym z oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownik ten został zwolniony dyscyplinarnie z powodu wykrytych w wyniku wewnętrznych kontroli nieprawidłowości i nadużyć mających miejsce w jednostce, za której funkcjonowanie odpowiadał. W ramach weryfikacji przeprowadzono szereg kontroli wewnętrznych w okresie kilku miesięcy. Ostateczny wynik postępowań został przedstawiony osobie upoważnionej do podejmowania czynności w zakresie prawa pracy 16 lipca 2018 r. W toku postępowania ustalono jednak, że tożsama informacja wynikała już z protokołu z 6 czerwca 2018 r.

Sądy obu instancji uwzględniły powództwo zwolnionego pracownika. Jednym z czynników decydujących o rozstrzygnięciu było przekroczenie terminu na rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym. Niezależnie od powyższej rozbieżności co do rzeczywistego momentu powzięcia wiadomości o naruszeniu, pracownik otrzymał oświadczenie o rozwiązaniu umowy 17 sierpnia 2018 r. Wynikało to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13026

Wydanie: 13026

Spis treści

Reklama

Zamów abonament