Biotechnologia wychodzi z cienia
W ciągu ostatnich pięciu lat liczba firm zajmujących się odkrywaniem leków zwiększyła się w Polsce o niespełna 8 proc. Zdecydowanie mocniej urosły nakłady na biotechnologię. Ale nadal stanowią kroplę w morzu potrzeb.
Rok 2023 był drugim z rzędu rokiem wzrostu liczby firm prowadzących w Polsce działalność biotechnologiczną. W 2018 r. było ich ponad 200, ale potem zaczęły znikać z gospodarczej mapy. W przedpandemicznym 2019 r. było ich 181, w latach 2020–2021 już mniej niż 180, a dopiero w 2022 r. liczba ta wzrosła do 187. W 2023 r. odnotowano zwyżkę o 4,3 proc., do 195 – wynika z najnowszych danych GUS. Trudno z tych danych wyciągnąć mocno optymistyczne wnioski. Ale ciekawiej wyglądają dane o nakładach na polską biotechnologię: tu widać systematyczny wzrost.
– Polski sektor biotechnologiczny odnotowuje dynamiczny rozwój, wpisując się w globalne trendy wzrostu – komentuje Łukasz Izbicki, członek AI Chamber, zarządzający CTIN ClinicalTrials.eu i Leki.pl.
Ile wydajemy?
Nakłady poniesione przez przedsiębiorstwa z tej branży na działalność biotechnologiczną urosły w zeszłym roku o 22 proc., do niemal 2,4 mld zł. Z kolei nakłady poniesione na działalność B+R w biotechnologii wyniosły 1,7 mld zł i były o 20,1 proc. wyższe niż w 2022 r. Dane pokazują systematyczny wzrost w obu kategoriach. Przed 2018 r. w skali roku nakłady producentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta