Samorządowa grupa kapitałowa i umowy powierzenia-ryzyka podatkowe
Utworzenie podatkowej grupy kapitałowej może być korzystne również w samorządowych strukturach kapitałowych z punktu widzenia ich właściciela – jednostki samorządu terytorialnego.
doradca podatkowy
radca prawny
radca prawny
Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) to rozwiązanie umożliwiające kilku podatnikom CIT, działającym w ramach jednej grupy kapitałowej, konsolidację ich wyników podatkowych. Poprzez łączne opodatkowanie grupy można zminimalizować wysokość podatku, który płaciłaby każda ze spółek z osobna. Ponadto spółki składają jedno wspólne zeznanie podatkowe. Utworzenie PGK może być korzystne również w samorządowych strukturach kapitałowych z punktu widzenia ich właściciela – jednostki samorządu terytorialnego. Jednostki samorządu terytorialnego mogą bowiem tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także mogą przystępować do takich spółek.
W przypadku gdy część takich spółek ponosi stratę, a jedna lub więcej osiągają wysoki dochód, utworzenie PGK może znacząco poprawić efektywność podatkową. Regulacja PGK jest jednak wspólna dla podmiotów prywatnych, jak i tych zarządzanych przez JST, co prowadzi do pewnych komplikacji prawnych.
Zasady tworzenia PGK
Zasady tworzenia podatkowej grupy kapitałowej, która może być uznana za podatnika podatku dochodowego, regulują przepisy art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawy o CIT). Podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta