Największa farma wiatrowa dostała zielone światło
Finalna decyzja inwestycyjna, jaką podjęli PGE i Ørsted, to potwierdziła. Ten projekt ma być dowodem, że rząd nie wycofuje się z zapewnień dotyczących przyspieszenia OZE w Polsce.
Największa spółka elektroenergetyczna w kraju – Polska Grupa Energetyczna – wychodzi z cienia. Zarówno Enea, jak i Tauron zaprezentowały już swoje strategie na najbliższe lata. PGE zamierza ją zaprezentować w maju br., ale już teraz dopięła najbardziej skomplikowany proces finansowy w swojej historii, a więc finansowanie dla projektu największej farmy wiatrowej na Bałtyku, którą będzie budować razem z duńskim Ørstedem. Ta decyzja była konieczna, aby ogłosić finalną decyzję inwestycyjną. Ogłoszono ją w obecności premiera Donalda Tuska i innych członków rządu.
Największa farma na Bałtyku
PGE i Ørsted, a więc udziałowcy spółki Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 (Baltica 2), podjęli uchwałę w sprawie ostatecznej decyzji inwestycyjnej rozpoczynającej fazę budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o planowanej mocy maksymalnej 1498 MW. Całkowity budżet projektu to ok. 30 mld zł. Pierwsza energia w projekcie wygenerowana zostanie w I półroczu 2027 r., a oddanie do użytkowania całego projektu planowane jest na I półrocze 2027 r. Będzie składała się ze 107 turbin umiejscowionych około 40 km od wybrzeża Polski. Wraz z siostrzanym projektem Baltica 3, nowe polsko-duńskie morskie farmy wiatrowe osiągną łączną moc 2,5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta