Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Segregacja sędziów? Nie, ratujemy postępowania i ich strony

31 stycznia 2025 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz

Sędzię Małgorzatę Manowską pragnę uspokoić, że składami nikt nie manipuluje, są losowane. Warto o tym pamiętać, nim wypowie się taką insynuację – mówi „Rzeczpospolitej” Anna Ptaszek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

W Sądzie Okręgowym w Warszawie – największym sądzie w kraju – planowane jest utworzenie dodatkowej sekcji przy XII Wydziale Karnym, w której orzekać mają wyłącznie sędziowie powołani przez Krajową Radą Sądownictwa po 2017 r., czyli tzw. neosędziowie. To już przesądzone? Jest zgoda prezesa Sądu Apelacyjnego na takie zmiany?

Tak, potwierdzam, 28 stycznia 2025 r. prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie na wniosek prezes Sądu Okręgowego w Warszawie wydała zarządzenie o utworzeniu sekcji postępowania przygotowawczego oraz spraw o wydanie wyroku łącznego. Decyzję o powołaniu sekcji poprzedziła zgoda ministra sprawiedliwości.

Dlaczego ta sekcja ma się składać wyłącznie z sędziów powołanych po 2017 r.? To jest pewnego rodzaju segregacja.

Ostatnich ponad siedem lat to głęboki kryzys rządów prawa. Wobec systemu sądownictwa największym grzechem było przerwanie zawarowanej konstytucyjnie kadencji Krajowej Rady Sądownictwa i powołanie w to miejsce organu, który nie spełnia norm konstytucyjnych, konwencyjnych i traktatowych. W efekcie, z rekomendacji tego organu, w wadliwej procedurze powoływano na stanowiska sędziowskie osoby, których status jest co najmniej niepewny. Mamy stabilne orzecznictwo sądów krajowych i trybunałów międzynarodowych, w których podnosi się te kwestie. Zasądzane są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13089

Wydanie: 13089

«
  • styczeń
  • 2025
»
PnWtŚrCzPtSbNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament