Podatek u źródła w interpretacjach ogólnych – stabilizacja czy zmiana?
MF zarówno w interpretacji dot. zwolnienia dywidendowego, jak i w interpretacji dot. odsetek i należności licencyjnych, podkreślił, że ponoszenie straty podatkowej, co do zasady, nie wyklucza zastosowania zwolnienia z podatku u źródła.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”) „podatek u źródła” jest pobierany przez płatników i obejmuje on określone kategorie należności, w tym:
∑ odsetkowe (np. z umów pożyczek czy kredytów),
∑ licencyjne (np. umów dot. praw autorskich, znaków towarowych, know-how),
∑ dywidendowe (np. z uchwały o podziale zysku i wypłacie dywidendy czy też wypłat będących skutkiem reorganizacji (M&A))
– uzyskiwane przez nierezydentów w naszym kraju.
W ostatnim czasie minister finansów (dalej: „MF”) wydał dwie interpretacje ogólne dot. stosowania zwolnień krajowych w podatku u źródła (dalej także: „WHT”). Interpretacja z 15 listopada 2024 r. (nr DD9.8202.1.2024) dotyczy zwolnienia z opodatkowania dywidend, określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT (dalej: „Interpretacja dot. zwolnienia dywidendowego”). Natomiast interpretacja z 20 listopada 2024 r. (nr DD9.8202.2.2024) odnosi się do zwolnień w zakresie odsetek i należności licencyjnych, wynikających z art. 21 ust. 3 ustawy o CIT (dalej: „Interpretacja dot. odsetek i należności licencyjnych”).
Rozbieżność w orzecznictwie
Opublikowanie przez MF interpretacji ogólnych stanowi próbę wyjaśnienia wątpliwości w zakresie WHT. Wątpliwości dot. stosowania warunków zwolnienia dywidendowego, określonych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta