Potencjał, aby powrócić na ścieżkę wzrostu
|Rok 2024, choć był to trudny dla rynku studiów MBA, nie przyniósł istotnych zmian. Niektóre programy wycofano, pojawiły się nowe propozycje uczelni. Wzrosły też ceny.
Afera związana z Collegium Humanum wpłynęła w dużym stopniu na wizerunek studiów MBA oraz ich prestiż. Wyzwania związane z odbudową wizerunku, rosnącą konkurencją i dynamicznymi zmianami technologicznymi będą kształtować rynek również w 2025 roku. Kluczowe dla dalszego rozwoju tego sektora będzie wprowadzenie regulacji prawnych oraz skoncentrowanie się na jakości i praktycznej wartości programów.
– Studia MBA w Polsce potrzebują odzyskać wizerunek i wartość, nadszarpnięte przez wydarzenia związane z Collegium Humanum oraz sytuacją na rynku edukacyjnym. Myślę, że te wydarzenia wpłynęły na decyzje wielu mniejszych uczelni, które planowały uruchomić studia MBA lub wprowadzić nowe specjalizacje. Nowe programy powstały, ale jednocześnie rozpoczęła się dyskusja na temat jakości oraz wartości studiów MBA w Polsce. Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich kilku lat na naszym rynku powstało kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset programów MBA. Zwykle te programy były tworzone przez lokalne i mniej znane uczelnie, które przynajmniej z nazwy wydawały absolwentom międzynarodowo uznany dyplom. Na świecie studia MBA są elitarne, natomiast w Polsce stały się popularne, a to źle wpływa na ich wartość i prestiż –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta