Czego spodziewać w restrukturyzacji
Nie tylko sam układ, ale sposób dążenia do jego zawarcia coraz bardziej ma przypominać klasyczną ugodę.
adwokat, Kancelaria KPR
Test zaspokojenia wierzycieli, ułatwienia w zawieraniu układu, możliwość przeprowadzenia mediacji między dłużnikiem a wierzycielami – to najważniejsze z nowości, jakie mają się pojawić w restrukturyzacji. Istotne stanie się również precyzyjne zbadanie, czy przypadkiem lepszym rozwiązaniem dla wierzycieli nie jest upadłość dłużnika.
Od 18 października 2024 roku znamy – kolejny już – projekt noweli prawa upadłościowego oraz prawa restrukturyzacyjnego, który ma wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijną „dyrektywę drugiej szansy”. Przepisy te powinny być już dawno implementowane, ale kolejne z projektu zmian przepisów przepadały w toku procesu legislacyjnego. W każdym razie, jeżeli tym razem ma się udać doprowadzić ten proces do końca, to pod wieloma względami zmieni się filozofia postępowań restrukturyzacyjnych. Pojawią się nowe rozwiązania i obowiązki jego uczestników i organów, które będą dotyczyć wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Czego należy się spodziewać?
Czy wierzyciele zostaną zaspokojeni?
Jedną z podstawowych nowości, jaka ma pojawić się w sprawach restrukturyzacyjnych, jest wprowadzenie instytucji testu zaspokojenia. Jego podstawowym celem będzie ustalenie, jakie są realne szanse na spłatę wierzycieli. Test ma składać się z trzech elementów: wycenie wartości przedsiębiorstwa i majątku dłużnika;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta