Płatności są coraz bardziej cyfrowe
Sektor finansowy jest krwiobiegiem gospodarki. Kluczowe jest, żeby płatności mogły być realizowane szybko, wygodnie i bezpiecznie.
Postępująca cyfryzacja sprawia, że popularność transakcji bezgotówkowych systematycznie rośnie. Wsparciem dla tego trendu jest zmiana zwyczajów zakupowych Polaków. Coraz częściej kupujemy w internecie i zawieramy coraz więcej transakcji online. Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży ogółem zwiększył się w grudniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. z 9,4 proc. do 10,2 proc.
Jak płacą Polacy
Transakcje bezgotówkowe to takie, które są dokonywane przy użyciu kart płatniczych (w tym nośników jak smartfony, zegarki i inne gadżety), polecenia przelewu oraz polecenia zapłaty – podaje NBP. Z jego raportu wynika, że w ostatnich latach tempo wzrostu liczby transakcji bezgotówkowych było w Polsce wyższe niż średnia dla krajów strefy euro oraz całej UE.
Wśród transakcji bezgotówkowych w Polsce od 2015 r. dominują płatności kartami. Danych za cały 2024 r. jeszcze nie ma. W 2023 r. udział płatności dokonywanych kartami płatniczymi w liczbie realizowanych transakcji bezgotówkowych osiągnął 64 proc. Przelewy stanowiły niespełna 36 proc., a udział poleceń zapłaty był śladowy.
Polska zajmuje dziewiąte miejsce wśród państw UE pod względem liczby transakcji instrumentami płatniczymi na jednego mieszkańca. Na Polaka w 2023 r. przypadało nieco ponad 376 transakcji, co w porównaniu ze średnią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta