Jak dojść do ugody z wierzycielami?
Ugoda stanowi obecnie sposób na najszybsze rozwiązywanie sporów cywilnych. To istotne zwłaszcza dla przedsiębiorców.
Adw. kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny, Kancelaria KPR
Ugoda oznacza wzajemne ustępstwa, ale muszą one koniec końców być korzystne dla wierzycieli, którzy w zamian za kompromis powinni zyskać pewność, że ich roszczenia zostaną spłacone. Bez tego trudno spodziewać się doprowadzenia do zawarcia ugody.
W biznesie liczy się czas, a co za tym idzie, premiowane są sprawne działania i szybkie rozwiązywanie pojawiających się problemów. Niestety taki efekt trudno osiągnąć, gdy sprawa trafi do sądu. Co prawda w wielu przypadkach postępowanie sądowe stanowi jedyne rozwiązanie, ale dopóki istnieją perspektywy na ugodę, nie warto z nich rezygnować. Kluczem do sukcesu są tu dwa pojęcia: kompromis oraz korzyści.
Pierwszym krokiem do zawarcia ugody z wierzycielami jest zrozumienie, czym w ogóle jest ugoda. Otóż jest to umowa nazwana, zdefiniowana w art. 917 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta