Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terminal w Gdańsku, ważny element gazowej układanki

01 października 2025 | Ekonomia i rynek | monika borkowska
Terminal pływający będzie się znajdował w południowej części Zatoki Gdańskiej. Zabezpieczy ponad 30 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Terminal pływający będzie się znajdował w południowej części Zatoki Gdańskiej. Zabezpieczy ponad 30 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz

Gaz jest kluczowy dla sektora energetycznego, ciepłowniczego i przemysłowego. Popyt na surowiec będzie rósł ze względu na postępującą transformację. Inwestycje w infrastrukturę zapewniają dostęp do surowca, gwarantując bezpieczeństwo energetyczne.

Jak ważna jest rozwinięta infrastruktura, przekonaliśmy się w 2022 roku, kiedy to w wyniku wojny, jaką Moskwa rozpętała w Ukrainie, przerwane zostały dostawy gazu rurociągowego z Rosji. Polska była już wtedy przygotowana na taką sytuację, działał terminal LNG w Świnoujściu, dzięki któremu można było sprowadzać gaz skroplony z różnych części świata. Na ukończeniu był też podmorski gazociąg Baltic Pipe łączący polski system przesyłowy ze złożami w Norwegii. Wcześniej zostały też rozbudowane gazowe połączenia między Polską a krajami ościennymi. Dzięki temu, mimo zawirowań na rynkach, w Polsce gazu nie zabrakło.

Popyt na surowiec w Polsce będzie w najbliższych latach rósł. Tylko w 2024 roku konsumpcja gazu zwiększyła się o blisko 8 proc. rok do roku, do około 18 mld m sześc. Według szacunków Gaz-Systemu zapotrzebowanie na paliwo będzie rosło do początku lat 30. I tak w 2030 roku, w scenariuszu optymalnego rozwoju, może wynieść ponad 27 mld m sześc., a w wariancie umiarkowanego wzrostu – blisko 25 mld m sześc.

Mając na uwadze trendy rynkowe oraz potrzebę zapewnienia bezpiecznych dostaw energii, Polska w ostatnich latach rozbudowywała moce świnoujskiego terminala. Prace zakończyły się w styczniu tego roku, obecnie jego możliwości regazyfikacyjne wynoszą 8,3 mld m sześc. rocznie (wcześniej było to 6,2 mld m...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13292

Wydanie: 13292

Spis treści

Gość ,,Rzeczpospolitej''

...

Zamów abonament