Kraje UE chcą utrzymać Fundusz Modernizacyjny
Polska stara się o utrzymanie Funduszu Modernizacyjnego w ramach spodziewanej w lipcu reformy EU ETS. Także 11 innych krajów zabiega o możliwość wsparcia z tego mechanizmu wszystkich „zeroemisyjnych technologii”. Ustaliliśmy, że może chodzić także o energetykę jądrową.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało, że z inicjatywy Polski powstał wspólny list dwunastu państw członkowskich UE (Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Polski) wzywający Komisję Europejską do wzmocnienia Funduszu Modernizacyjnego (FM) po 2030 r. „Rzeczpospolitej” udało się dotrzeć do treści tego listu. Jest tam furtka dla finansowania energetyki jądrowej, co byłoby rewolucją w dotychczasowym postrzeganiu atomu przez UE.
Bój wart kilkadziesiąt miliardów złotych
Ministerstwo przekazało w oficjalnym komunikacie, że koalicja pod przewodnictwem Polski apeluje o zwiększenie środków Funduszu Modernizacyjnego po 2030 r. odpowiadające narastającym wyzwaniom transformacji. „Polska zabiega w Brukseli o dziesiątki miliardów, które odegrają fundamentalne znaczenie dla transformacji energetycznej i uniezależnienia Polski od importowanych paliw kopalnych w następnej dekadzie” – przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska w komunikacie. O tym liście informowało także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)