Za wcześnie na VAT w rolnictwie
Zdrożałyby żywność, maszyny i usługi rolnicze
Za wcześnie na VAT w rolnictwie
Wprowadzenie VAT w rolnictwie (prawdopodobnie zryczałtowanego, w wysokości 7 proc. ) spowoduje wzrost cen zboża, mięsa, mleka, jaj, ziemniaków, warzyw, owoców i innych produktów rolnych dziś zwolnionych od VAT -- przewiduje Ministerstwo Finansów. To jeden z powodów, że resort woli poczekać jeszcze z opodatkowaniem rolnictwa. Ale nie dłużej niż do momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Ministerstwo obawia się też innych skutków wprowadzenia już dziś VAT w rolnictwie; boi się, że przy tak ogromnej liczbie gospodarstw rolnych (ok. 2, 2 mln) doszłoby do nadużyć, czyli wystawiania fikcyjnych faktur w obrocie płodami rolnymi.
Zamiast zwolnienia -- 7 proc.
Dziś nieprzetworzone produkty rolne i zwierzęce są zwolnione od VAT. Rolnik nie ma jednocześnie prawa odliczyć sobie VAT, jaki musi płacić w cenie kupowanych: energii elektrycznej, węgla, materiałów budowlanych, oleju napędowego itp. Mniejszy problem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta