Rozliczenia z PRL
Kogo obarczyć odpowiedzialnością za występki i zbrodnie? I czy takie rozliczenie w ogóle jest nam potrzebne?
Widmo
- Z osądzeniem komunizmu, który w Polsce przybrał postać PRL, nie trzeba czekać na wyrok wyimaginowanego trybunału Historii. Werdykt można wydać już dziś. Brzmi on - winien - twierdzi Jan Skórzyński w artykule pt. "Zacieranie śladów", który opublikowaliśmy w poprzednim "Plusie Minusie" (nr 12/98). Jak rozliczyć się z komunistyczną przeszłością Polski? Kogo obarczyć odpowiedzialnością za występki i zbrodnie PRL? I czy takie rozliczenie w ogóle jest nam potrzebne?
Uważamy, że na te pytania warto szukać odpowiedzi. W intencji kontynuowania dyskusji na ten temat przedstawiamy dzisiaj tekst Bronisława Wildsteina.
(red.)
We Francji skończył się niedawno pierwszy akt procesu Maurice'a Papona, urzędnika Vichy (francuskiego państwa wasalnego wobec III Rzeszy), jednego z odpowiedzialnych za przekazywanie Żydów Niemcom. Proces ten stał się znowu okazją do wielkiej narodowej dyskusji na temat Vichy i odpowiedzialności Francuzów za kolaborację z nazistami.
A przecież reżim Vichy potępiony został we Francji jednoznacznie już pięćdziesiąt lat temu, czego symbolem stały się wyroki na jego twórców i przywódców, marszałka Filipa Petaina i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta