Tydzień na giełdach w kraju i na świecie
- Złoty: spekulacyjna wyprawa w Himalaje
- Finanse: niespodziewany napływ środków
- Giełda: powolne opadanie
- Towary: tanieją komponenty paszowe
- Waluty: mocny funt
- Obligacje: powrót Rosji na eurorynek
- Akcje: rekordy, korekta, rekordy
- Surowce: wszyscy czekają na decyzję OPEC W KRAJU
Złoty: spekulacyjna wyprawa w Himalaje
/teksty/wydanie_980328/ekonomia_a_9-1.F.gif">
Złoty wspierany słowami i statystyką wspiął się na kolejny szczyt. W piątek przebicie ceny rynkowej w stosunku do kursu centralnego sięgnęło prawie 6,8 proc., poziomu nie notowanego jeszcze na międzybankowym foreksie. Za dolara banki płaciły wczoraj o blisko 25 gr mniej niż powinny zgodnie z bieżącymi kursami 5 walut z tzw. koszyka na giełdach światowych, za markę 13,7 gr mniej.
O rekordowym wzmocnieniu złotego przesądzały polskie banki, przewidujące dalszą aprecjację złotego, inwestorzy zagraniczni tym razem do gry spekulacyjnej włączali się rzadko. Nasilonej wymiany walut na złote nie był w stanie zastopować nawet NBP, mimo dwukrotnie podejmowanych interwencji. Zakup około 130 mln USD przyniósł niewielki efekt psychologiczny. Zdaniem dealerów, w celu powstrzymania tempa aprecjacji złotego bank centralny musiałby przy obecnych
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta